96/7/13
تعداد نظرات:0
09:26
شماره مطلب:139671329611
-A A +A

واژه هایی که برای کودک بازمانده از تحصیل معنایی ندارند

آغاز بهار علم و تربیت، شور و اشتیاق ثبت نام درکلاس بالاتر، خرید کیف و کفش مدرسه و لباس جدید هیچ کدام از اینها برای کودک بازمانده از تحصیل معنایی جز نگاه پر از بهت وگلوی پر از بغض ندارد.

کودکان بازمانده از تحصیل اغلب به دلیل فقر اقتصادی از ادامه تحصیل محروم مانده اند و در نهایت به عنوان کودک کار به شغل های مختلفی کاذب کارگری و فروشندگی سیار مشغول می شوند.
این کودکان در دورانی که باید در مدرسه در حال تعلم باشند همراه دیگر اعضای خانواده به انجام امورات اقتصادی مشغولند تا بتوانند به کمک پدر ومادر چرخ زندگی سخت خود را بچرخانند.
برای کودک کار و یا بازمانده ازتحصیل جشن عاطفه ها و تقسیم شادی ها مفهومی ندارد چرا که دردستان و چشمان پر از انتظارش چیزی تقسیم نمی شود تا بتواند به واسطه آن بنای آینده را گذاشته و برای خودش درآینده چراغی روشن نماید.
نام کودکان بازمانده از تحصیل را همیشه و همه جا می شنویم اما برای حمایت و رهایی این قشراقدامی جدی و اساسی صورت نمی گیرد و چقدر زود به فراموشی سپرده می شوند و آینده آنها برای همه ما بی تفات است.
بازماندگان از تحصیل واقعیتی خاموش در جامعه هستند، حقیقتی که شاید دربسیاری از اوقات به چشم‌مان می‌آید اما راحت از آن چشم‌ پوشی می‌ کنیم.
آمار واقعی از کودکان بازمانده از تحصیل در کشوروجود ندارد و مسئولان مربوط آمارهای متفاوتی ارائه می‌دهند طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران تعداد چهارمیلیون کودک بازمانده از تحصیل بین 6 تا 17 ساله در ایران وجود دارد.
براساس یافته‌های پژوهشی بیش از ٢٥ درصد از دانش‌آموزان سالانه ازمدارس ترک تحصیل می‌کنند که این آمار بسیارنگران‌کننده است و سرنوشت این دانش‌آموزان معلوم نیست.
یکی ازعلل بسیار مهم خارج شدن کودکان از چرخه‏ تحصیل این است که خانواده‏ها به درآمد کودکان خود نیاز دارند.
براساس گزارش مستند به سرشماری سال 85، بیش از 60 درصد از کل جمعیت بالای شش سال کشور، تحصیلاتی حداکثر در حد دوره راهنمایی وابتدایی دارند و 9 میلیون و 800 هزارنفر نیز بی‌سواد هستند.
به گفته مسئولان مدرسه انجمن حمایت از کودکان شوش، چهار دسته کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد.
یک دسته مهاجرهای غیرقانونی هستند که هرگز مدرکی ندارند که بتوانند به مدرسه بروند.
دسته دوم، مهاجرهای قانونی هستند ولی مهلت مدارک‌شان احتیاج به تمدید دارد و خانواده‌های که شش فرزند دارند، نمی‌توانند برای تمدید مدارک هرکدام از شش فرزند، نفری 300 هزار تومان هزینه کنند.
به این ترتیب، برای نصفی از فرزندانشان مدرک می‌گیرند و نصف دیگر هم بدون مجوز و شناسنامه به کودکان بازمانده از تحصیل اضافه می‌شوند.
دسته سوم، کودکانی هستند که شناسنامه‌ای ندارند. که در این شرایط حتی اگر ایرانی هم باشند، به دلیل شناسنامه نداشتن، بدون هویت محسوب می‌شوند و آموزش و پرورش آن‌ها را ثبت‌نام نمی‌کند.
دسته آخر هم البته کودکانی هستند که شناسنامه دارند و شامل هیچ‌کدام از سه مورد دیگر نمی‌شوند ولی به دلیل اینکه باید خرج خانواده‌شان را در آوردند یا خانواده به درس خواندن آن‌ها توجهی نمی‌کنند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.