95/11/16
تعداد نظرات:0
11:28
شماره مطلب:1395111622128
-A A +A

ثبت نام ليگ علمی بین­ المللی پیشگامان ايران اسلامی “پايا” در لرستان آغاز شد

مسئول بسیج دانش آموزی استان لرستان گفت: ثبت نام ليگ علمی بین­ المللی پیشگامان ايران اسلامی “پايا” از ششم بهمن ماه آغاز و تا 20 بهمن ماه ادامه دارد.

سرهنگ پاسدار سید زین العابدین حسینی مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان لرستان اظهار داشت: ثبت­ نام دهمین دوره ليگ علمی بین­ المللی پیشگامان ايران اسلامی (پايا) پس از برگزاری موفقيت آميز ۹دوره در سطح کشوری و بین­ المللی آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه از ششم بهمن ماه این ثبت نام اغاز شده است، افزود: ثبت نام این دوره تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد.

مسئول بسیج دانش آموزی استان لرستان بیان کرد: ليگ علمی پايا در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ به صورت گروهی در پایه ششم ابتدایی و دوره اول متوسطه در یک رشته واحد به عنوان علوم پایه متشکل از دروس ریاضی-علوم و در پایه دهم در رشته‌های علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی برگزار می‌شودکه در آن ۵ نفر از دانش‌آموزان در قالب یک تیم به پاسخ‌گویی به سوالات می‌پردازند.

وی عنوان کرد: در دهمین دوره لیگ علمی پایا، علاوه بر رشته‌های فوق، لیگ علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی و لیگ پژوهشی در مقطع متوسطه دوره اول (پایه‌‌های هفتم، هشتم و نهم) و مقطع متوسطه دوم (پایه دهم و سوم متوسطه) طراحی شده است.

حسینی تصریح کرد: ۲۰اسفند مرحله اول و شهرستانی، اردیبهشت سال ۹۶ مرحله دوم و استانی و مرداد ماه سال آینده مرحله سوم و کشوری و افراد برگزیده به مرحله بین اللمللی راه می یابند.

وی با اشاره به اینکه در دهمین دوره لیگ علمی پایا تغییراتی به وجود آمده است، خاطر نشان کرد: طراحی لیگ‌های مختلف از تغییرات قابل اشاره در این دوره محسوب می‌گردد.

مسئول بسیج دانش آموزی استان لرستان در رابطه با هدف از برگزاری این دوره اظهار داشت: هدف اصلی در این دوره ارتباط بین علوم پایه و تقویت دانش‌آموزان در تبدیل قدرت علم به عمل است. در این دوره تلاش کرده‌ایم تا نگرش دانش‌آموزان را نسبت علوم پایه از صرف دانش محض به دانش عملی و دانش میان رشته‌ای تغییر دهیم.

وی گفت: ترویج روحیه پژوهش­گری و پرسش­گری، هدایت دانش‌آموزان در مسیر تحقیق و پژوهش و طراحی لیگ پژوهشی در کنار لیگ علمی، یکی دیگر از تغییرات اصلی لیگ پایا به شمار می‌رود.

حسینی افزود: لیگ علوم پایه در پایه های ششم، هفتم، هشتم و نهم با رویکرد ارتباط و کاربرد علوم پایه ریاضی، فیزیک و شیمی طراحی و در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری در مباحث ریاضی و علوم در مقطع متوسطه اول فیزیک و شیمی طراحی شده است.

وی با اشاره به اینکه در لیگ علوم ریاضی دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوره دوم(پایه دهم) می‌توانند شرکت کنند، بیان کرد: این لیگ در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری با رویکرد سنجش مهارت‌های حل مساله، سرعت حل مساله و یادگیری، خلاقیت ریاضی، منطق، کاربرد ریاضی در فیزیک و مباحث فیزیک برگزار می‌ شود.

مسئول بسیج دانش آموزی استان لرستان با اشاره به اینکه لیگ علوم تجربی شامل گستره‌ای از علوم می‌باشد که بر مبنای تجربه، آزمایش و مشاهدات انسان‌ها شکل گرفته است، گفت: در لیگ علمی پایا بیشتر به مباحث زیست، شیمی و کاربرد آنها در علوم میان رشته‌ای از این گستره عظیم می پردازیم.

وی عنوان کرد: در این لیگ گروه‌های دانش آموزی پایه دهم در مباحث شیمی، زیست و کاربرد آنها به رقابت می‌پردازند و علاوه بر سرفصل‌های کتاب درسی منابعی جهت ارتقای دانش اولیه گروه ها ارایه می‌شود.

حسینی در رابطه با لیگ علوم انسانی اظهار داشت: علوم انسانی از ریشه‌ای‌ترین مبانی و مقدمات فکری و فلسفی آغاز شده و تا مصداقی‌ترین و کاربردی‌ترین دانش‌های مورد نیاز بشر امتداد دارد.

وی افزود: لیگ علوم انسانی با هدف تقویت جایگاه ویژه علوم انسانی در رشد و توسعه جامعه طراحی شده و در مقطع متوسطه دوره دوم (پایه دهم) در حوزه علوم اجتماعی و فلسفه (منطق، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی) برگزار می شود.

مسئول بسیج دانش آموزی استان لرستان افزود: لیگ علوم کامپیوتر و برنامه نویسی باتوجه به اهمیت جایگاه برنامه‌نویسی و کامپیوتر در پیشرفت جوامع و تکنولوژی، لیگ علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی به منظور ترویج و توسعه این علم در کنار سایر رشته‌ها طراحی شده و در این لیگ دانش‌آموزان در مقطع متوسطه دوره اول و دوم می‌توانند در رشته مبانی کامیپوتر و برنامه‌نویسی شرکت کنند.

وی بیان کرد: در این لیگ ترکیب دانش‌آموزان از پایه‌های مختلف در یک گروه در هر مقطع امکان‌پذیر است و دانش آموزان پایه سوم متوسطه (دوره دوم) نیز می توانند ثبت نام کنند.

حسینی تصریح کرد: در لیگ پژوهشی دانش‌آموزان در محورهای مختلف پژوهشی به صورت گروهی در هر مرحله به انجام پژوهش می‌پردازند و تیم‌های برتر به مرحله پایانی راه یافته و پس از ارائه و دفاع از طرح، از پژوهش‌های منتخب تقدیر و جوایز ارزنده‌ای اهدا می شود و جهت حمایت و ثبت اختراع به مراکز مربوطه معرفی می‌ شوند که دانش آموزان پایه سوم متوسطه (دوره دوم) نیز می توانند ثبت نام کنند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.